Пам'ятники

Меморіал жертвам фашизму / вул. Ковальська

Пам’ятник також називають «Стіна плачу». 

Меморіал планували побудувати 1974 р., на честь 30-ліття визволення  Дрогобича  від  німецьких  окупантів. Відкрили – у 1975-му. 

Авторами є скульптори В. Борисенко, В. Подольський та архітектор Є. Хомик. 

Від червня 2011 р. тут проводяться Дні пам’яті і примирення: священики різних конфесій – християни та іудеї разом моляться за душі загиблих нацистського і московського режимів. Без поділу на віросповідування, національність.

Місце загибелі Бруно Шульца / вул. Т. Шевченка

На цьому місці, у день роковин смерті відомого митця, 19 листопада 2006 року, під час ІІ Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца, завдяки партнерам з Любліна було вмонтовано пам’ятну плиту. Згодом цю плиту викрали, а нову вмонтували 19 листопада 2010 року. 

На цьому місці щорічно, у день загибелі Бруно Шульца, відбувається спільна молитва, в якій беруть участь українці, поляки та євреї.

Пам’ятник 2000-ліття християнства

Біля роздоріжжя вулиць Січових Стрільців, Івана Франка та Лесі Українки, на невеликій площі, височить монумент на честь 2000-ліття Різдва Господа нашого Ісуса Христа. 

Скульптор – І. Самотос, архітектори – В. Каменщик та П. Сметана. Митці пластичними засобами, використавши бронзу, мідь, чорний метал і камінь, спромоглися передати всю велич події, яка вплинула на хід історії.

Пам’ятний знак – це високий простий хрест без нижніх перекладин. У центрі перетину балок – дата, золотистого кольору обруч і промені у різні боки. Біля підніжжя хреста – сидяча фігура ангела з фанфарою у руках, який щойно сповістив світові радісну новину й прислухається, як реагує людність.

Пам’ятник Адаму Міцкевичу / вул. Т. Шевченка 22

Перше скульптурне зображення було зруйноване у 1918 р. 

Теперішнє – 1947 р. побудови – відреставроване до 200-ліття з дня народження поета  коштом місцевої польської громади – низки міст його Батьківщини. 

Скульптор погруддя – В. Сем’ярчук.

Пам’ятник В’ячеславу Чорноволу / вул. Т. Шевченка 27 

Перед Центральною міською бібліотекою бачимо пам’ятник-погруддя вірному синові свого  народу, колишньому голові Народного Руху, Герою України – Вячеславу Чорноволу. Відлитий із бронзи В’ячеслав Максимович такий ж стрімкий, сміливий та спрямований у майбутнє, як  за  життя.

Автори оригінального пам’ятника – брати-скульптори Сухорські зі Львова. 

Урочисте відкриття погруддя відбулося 5 квітня 2009 р.

Пам’ятник Василю Стефанику / вул. Гончарська, 11

На невеликій площі імені Стефаника, перед церквою св. Трійці, у грудні 1986 року, урочисто відкрили бронзовий пам’ятник-бюст Василю Стефанику. 

Скульптор – Еммануїл Мисько.

Пам’ятник воїнам, котрі загинули в Афганістані / вул. Т. Шевченка, 23 

Як нагадування про війну в Афганістані, зліва від вілли Р. Яроша, стоїть пам’ятник «Смуток». Його автор – відомий скульптор, викладач кафедри образотворчого мистецтва та дизайну художнього факультету Прикарпатського університету ім. Василя Стефаника – Б. Гладкий.

До монумента приходять вшанувати пам’ять загиблих родичі та друзі, просто небайдужі громадяни; кладуть квіти та запалюють свічки.

Пам’ятник Іванові Франку / вул. І. Франка, 20

У Дрогобичі – малій батьківщині Каменяра – є пам’ятник відомого українського митця Івана Франка.

Син сільського коваля навчався тут спочатку у василіянській школі (1864 – 1867), згодом – у гімназії (1867 – 1875 ). Відтак, Дрогобич Франко згадував у багатьох своїх творах.

Пам’ятник створили в 1966 р. за проектом скульпторів Е. Миська, В. Одрехівського, Я. Чайки та архітекторів Я. Новаківського, А. Консулова. 

Пам’ятник Папі Римському Івану Павлу ІІ / вул. Д. Галицького 12

Окрасою історичного центру Дрогобича є один із перших пам’ятників в Україні Папі Римському – Івану-Павлу II. Урочисто відкритий у День Св. Бартоломея – 24 серпня 2007 року. 

Автори: Б. Закшевський (скульптор), Петро Сметана (архітектор), Євген Хомик (архітектор).

Матеріал: епоксидна смола, мідний порошок, який невдовзі набув бронзового кольору. 

Висота – 4,4 м.

У червні 2001 р., під час свого паломництва до України, Папа Римський проголосив блаженними Дрогобицьких священномучеників – Северіяна, Якима та Віталія, які загинули від рук радянської влади.

Скульптурну композицію “Повернення воїна АТО” встановили навпроти торгового центру “Гетьман”, на вул. Малий Ринок, 11/1. 

Пам’ятник з’явився 15 жовтня 2017 р. Скульптор – Тарас  Данилюк.

Скульптура зображує бронзового захисника Вітчизни, який присів на лавку, простягнув ноги в берцях, роздивляється.

Герої серед нас.

Пам’ятник Помаранчевій революції / вул. 22 січня 

Пам’ятник Помаранчевій революції, або Колона Свободи. Монумент встановлено у 2005 р., у річницю Першого Майдану.

Скульптор – Я. Лоза. 

Композиція пам’ятника складається з високої гранітної колони, скульптури ангела, хреста та таблички з написом. Комплекс витримано у класичному художньому та архітектурному стилі. 

Пам’ятник споруджено за кошти, зібрані мешканцями Дрогобиччини у період Революції, але не використані з різних причин.

Колона Свободи – символ нашої єдності та незламності, майбутніх перемог над ворогами України. 

Пам’ятник Степанові Бандері / вул. Т. Шевченка, парк ім. С. Бандери

Степан Бандера – провідник ОУН (Б), непохитний борець за волю і незалежність України. 

Народився 1 січня 1909 р. у селі  Угринів Старий нинішнього Калуського району, що на Івано-Франківщині. Батько Андрій – греко-католицький священик, парох в Угринові Старому. Мати Мирослава теж походила зі священичої родини. 

Степан Бандера навчався у Львівській політехніці. Там пройнявся ідеями українського націоналізму, включився у боротьбу з ворогами нації. І робив це ефективно, послідовно, аж до своєї трагічної загибелі у Мюнхені 15 жовтня 1959 р. 

    Автором пам’ятника є скульптор зі Львова – Л. Яремчук. 

Пам’ятник Тарасові Шевченку / вул. Т. Шевченка, 1

Великому поетові і художнику Тарасові Шевченку в Україні і світі встановлено приблизно 1100 пам’ятників. Загалом, це найбільша кількість монументів, встановлених одному митцеві.

Дрогобич – це місто, де відкрито перший пам’ятник молодому Тарасові Шевченку за Незалежної України. 

Пам’ятник створений з рожевого граніту, за проектом народного художника України І. Гончара і скульптора А. Гончара. Монумент було встановлено у 1991 р. 

Пам’ятник Юрію Дрогобичу / пл. Замкова Гора, 2

Навпроти костелу св. Бартоломея знаходиться пам’ятник відомому астроному, медику, математику, поету і філософу – Юрію Дрогобичу, з родини Котермаків (1450-1494 рр.).

Дрогобичани і гості міста шанують особистість, яка не тільки зробила дивовижну кар’єру, але й прославила рідне місто на всю Європу.

Перший видатний український вчений, перший український доктор медицини, перший український автор друкованого твору, філософ, професор Краківського університету, ректор Болонського університету.

Пам’ятник відкрито 20 вересня 1999 р. 

Автори скульптурно-архітектурної композиції – скульптор Т. Бриж та архітектор  П. Сметана.

Відкриття постаменту відвідав колишній Президент України – Леонід Кучма.