Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» – Park of Naguevychy – це популярний Український скансен, створений 10 березня 1994 року, до складу котрого входять:

 

Літературно-меморіальний музей Івана Франка із скульптурною композицією «Іван Франко і світова література» та будинком літератора.

 

Туристи мають змогу не тільки ознайомитися із музейними експонатами архіву Івана Франка, але й з артефактами пов’язаними із історією Нагуєвич та околиць, зокрема автентичними давніми рукописами, предметами сакральної культури та етнографії. Найціннішими експонатами музею є метричні та амбарні книги, «золота книга» Дрогобицької василіанської нормальної школи ХІХ ст., в якій записано ім’я та прізвище учня – І. Франка і його однокласників та вчителів, численні прижиттєві видання його творів, посмертна маска мислителя та ще багато цікавого.

Серед іншого у музеї діють креативні пізнавальні програми та наукові конференції, які відбуваються у сучасному конференц-залі.

Музей «Садиба Івана Франка»

Навпроти літературно-меморіального будинку, через дорогу розташована музей-садиба батьків І. Франка, яка відтворена за етнографічним нарисом письменника «Моя вітцівська хата» ще у 1981 році. До садиби входять хата, кузня Якова Франка – батька письменника, стодола, криниця, пасіка та незрівняний яблуневий сад.

У хаті хранителі музею зберігають речі, яких торкалась і рука Івана Франка: книжки, за якими він навчався, сервіз, який він подарував на весілля своїм родичам під час відвідин села, обідній стіл родини, ікони, фотокартки молодого Франка, речі того часу, які, можливо, знаходились в хатам сусідів поета, або навіть в його хаті, колиска, піч та ін.

На подвір’ї перед хатою є колодязь, з яким власне пов’язана дуже цікава історія, її переповідають самі наглядачі музею та місцеві селяни. Отже історія полягає в тому, що в колодязь коли Франко був ще малий влучила блискавка та за повір’ям, то було поганою прикметою та батько Франка засипав той колодязь землею. Коли І. Франко знаходився у поважному віці, він хворів на артрит та одного разу йому наснився сон, в якому йому прийшло наче ведіння, якщо він розкапає колодязь, в своєму батьківському будинку, то зцілиться від своєї недуги, яка його мучила. Він дуже захопився тієї думкою та знесилений дістався до села, однак вже на той час відчим Франка заборонив йому це робити, бо люди того часу були дуже набожними і якщо, то було поганою прикметою – влучення блискавки, то інакше ніхто не міг вчинити, тому відчим і не дозволив цього зробити.

Крім того, проходячи повз колодязя та стодоли, можна потрапити до яблуневого саду, в якому все своєї дитинство проводив Франко та, можливо, сам садив якесь яблуневе деревце. Позаду саду тече давня річка Збір, котра у XVIII ст., неподалік садиби, омивала замок братів Туркулів. У цій річці Іван Франко любив руками ловити рибу.

З 2014 року музей-садиба батьків І. Франка бере участь у програмі «Найкращі пам’ятки України – обрані Народом».

З 2017 р. у роковини народження І. Франка ДІКЗ «Нагуєвичі» проводить «Фестини біля Франко-садиби» із залученням численних автентичних історичних реконструкцій та сучасних креативних культурних проектів.

Заповідний художньо-меморіальний комплекс «Стежка Івана Франка»

До складу котрого входить заповідна лісова зона та кілька скульптурних композицій: «Стежка Івана Франка» – де Іван Франко творив свої перші шедеври, «Галявина казок» – де разом із екскурсоводами оживає «Лис Микита», парк із давнім ставком, літній театр, сакральна каплиця Різдва Пресвятої Богородиці, а також маршрут для велотуристів «Франко-Ровер», котрий тягнеться в 1 км до чудотворного джерела «Ярина».

 

Адреса:

Львівська область, Дрогобицький район

село Нагуєвичі, вул. Івана Франка, 15

 

контактні телефони

робочі: +380324478626, 0684494005

097-769-58-06 (директор ДІКЗ «Нагуєвичі» Богдан Лазорак)

 

Електронні скриньки: (sadyba.batkiv@gmail.com (відділ екскурсій та наукової роботи), istoryk_@ukr.net (директор), zap.nag@ukr.net (адміністрація) )

 

Фейсбук: https://www.facebook.com/pg/sadyba.batkiv

 

Сайт: http://kamenyar.info

 

Загальні відомості

Комплексний квиток (батьківська садиба, літературний музей, “Стежка І.Я.Франка”):

учні – 15 грн.

студенти – 25 грн.

дорослі – 40 грн.

Вартість екскурсії на садибі:

учні – 50 грн.

студенти – 50 грн.

дорослі – 100 грн.

Вартість екскурсії в літературному музеї:

учні – 50 грн.

студенти – 50 грн.

дорослі – 100 грн.

Екскурсії на замовлення 250 грн.

Читацький квиток (робота із книгами та бібліотечними фондами) – 10 грн. за добу.

Читацький квиток (робота із книгами та фондовими матеріалами) – 10 грн. за добу.

Квиток на право фотографування:

– аматорське фото – 50 грн.,

– професійне фото – 150 грн.,

– твори мистецтва, рідкісні видання, фондові матеріали – 20 грн. за 1 кадр,

– фото невідомих раніше фондових одиниць -100 грн. за 1 кадр.

Квиток “Інтерактивна альтанка” (на 1 год.):

6 осіб – 100 грн.,

10 осіб – 200 грн.,

20 осіб – 250 грн.

 

Громадське перевезення

місто Дрогобич автостанція №1 рейсові автобуси

Дрогобич-Нагуєвичі

Дрогобич -Сторона

Дрогобич-Винники

Дрогобич-Підбуж

Таксі з міст: Дрогобич, Борислав, Трускавець – 350

У Нагуєвичах можна замовити обід

Ресторан «Лелеча оселя»

Ресторан «У Риб’яка»